12 lutego 2018
14:48
Adam Bucholz
ZIO w Pjongczangu: Maren Lundby ze złotym medalem

Maren Lundby nie zawiodła. Liderka Pucharu Świata wytrzymała presję i triumfowała w konkursie pań na normalnej skoczni na Zimowych Igrzyskach Olimpijskich w Pjongczangu (HS109). Reprezentantka Norwegii wywalczyła złoty medal dzięki próbom na odległość 105,5 m i 110 m. Srebro dla Niemki Kathariny Althaus, a brąz dla Japonki Sary Takanashi.

W pierwszej serii konkursowej najlepsza była Maren Lundby. Norweżka poszybowała w nie najlepszych warunkach na odległość 105,5 m i wyprzedzała o 2,2 punktu Niemkę Katharina Althaus (106,5 m). Trzecie miejsce, ze stratą 5,1 pkt. do liderki, zajmowała Sara Takanashi (103,5 m).

Czwarta na półmetku Irina Awwakumowa (99 m) miała już stratę 5,6 pkt. do miejsca na podium. Piąte miejsce zajmowała Daniela Iraschko-Stolz (101,5 m), a szóste - broniąca tytułu, Carina Vogt (97 m).

W czołowej dziesiątce pierwszej serii sklasyfikowane były również Nika Kriznar (101 m), Juliane Seyfarth (102,5 m), Yuki Ito (94 m) i Ramona Straub (98,5 m).

Pierwszą rundę konkursową przeprowadzono w całości z 25. belki.

[reklama]

W finale Maren Lundby odleciała swoim rywalkom. Skacząc z najniższej, 22. belki, Norweżka wylądowała na 110 metrze i wywalczyła tytuł mistrzyni olimpijskiej! Srebrny medal przypadł Katharinie Althaus (106 m), która do triumfatorki straciła 12 punktów. Na najniższym stopniu podium stanęła Sara Takanashi (103,5 m).

Tuż za medalową trójką sklasyfikowane zostały Irina Awwakumowa (102 m), Carina Vogt (101,5 m) oraz Daniela Iraschko-Stolz (99 m). Siódma była Nika Kriznar (104 m), ósma Ramona Straub (98,5 m), a dziewiąta - Yuki Ito (93 m). Pierwszą dziesiątkę zamknęła Juliane Seyfarth (90 m).

Na dwudziestej dziewiątej pozycji konkurs ukończyła Abby Ringquist (77,5 m i 91 m). Amerykanka tym samym zakończyła swoją sportową karierę.

Finałową serię rozpoczęto z 25. belki, ale po dwóch skokach skrócono rozbieg do 23. platformy, by po następnych trzech próbach wydłużyć go do 27. belki. Daniela Iraschko-Stolz, Irina Awwakumowa i Sara Takanashi oddawały swoje próby z 25., Katharina Althaus z 23., a Maren Lundby z 22. platformy.

Podobnie jak sobotni konkurs mężczyzn, również i poniedziałkowa rywalizacja pań była rozgrywana w niekorzystnych warunkach wietrznych. Wiatr kilkukrotnie zmieniał kierunek, zaś w trakcie zawodów następowały kilkuminutowe przerwy.

Złoty medal olimpijski to największy sukces w dotychczasowej karierze Maren Lundby. Norweżka ma w swoim dorobku również m.in. srebrny medal w rywalizacji drużyn mieszanych z MŚ w Falun (2015), a także jedenaście zwycięstw w zawodach Pucharu Świata. Triumfatorka z Pjongczangu zmierza również po Kryształową Kulę za trwający sezon.

Dzisiejsze medale Maren Lundby i Sary Takanashi to pierwsze olimpijskie krążki w skokach narciarskich pań dla reprezentacji Norwegii i Japonii. Lundby jest ponadto pierwszym norwskim indywidualnym mistrzem olimpijskim w skokach (bez względu na płeć) od czasów triumfu Larsa Bystoela na normalnej skoczni w 2006 w Turynie.

Dla skoczkiń to już koniec rywalizacji na Zimowych Igrzyskach Olimpijskich w Pjongczangu. Teraz czeka na nie powrót do Pucharu Świata, w którym najbliższe zawody zaplanowano na 3-4 marca w Rasnovie (HS97).

Na igrzyskach zostają jeszcze mężczyźni, którzy teraz przeniosą się na dużą skocznię (HS142). W środę odbędzie się pierwsza sesja treningowa. Konkursy zostały zaplanowane na sobotę, 17 lutego (indywidualnie) i poniedziałek, 19 lutego (drużynowo).

WYNIKI KONKURSU:
Zobacz wyniki I serii konkursu >>
Zobacz końcowe wyniki konkursu >>
Zobacz protokół FIS z wynikami konkursu >>