18 października 2018
20:23
Dominik Formela
Mrakotova kończy ze skokami, Ptackova mistrzynią Czech

Stepanka Ptackova sięgnęła po tytuł letniej mistrzyni Czech w skokach narciarskich. Gdy 16-letnia przedstawicielka klubu Dukla Liberec świętowała triumf w Rożnowie pod Radhoszczem, decyzję o rozbracie ze skokami narciarskimi podjęła jej niewiele starsza rodaczka - Jana Mrakotova.

- W dzieciństwie robiłam dużo rzeczy. Większość czasu spędzałam na balecie i gimnastyce, ale pewnego dnia tata zabrał nas na narty. To był początek mojej przygody ze skokami. Po jedenastu latach czas jednak zamknąć ten rozdział życia - pisze Mrakotova na łamach swojego profilu na Instagramie. 19-latka dodaje, że jej decyzja podyktowana jest powracającymi problemami zdrowotnymi.

Mrakotova to uczestniczka ostatnich mistrzostw świata w narciarstwie klasycznym, które rozegrano w Lahti. Sportsmenka odpadła tam w kwalifikacjach, a w ostatnich latach trzykrotnie mierzyła się też w juniorskim światowym czempionacie. Najlepszy rezultat osiągnęła w 2015 roku w Ałmatach, gdzie zajęła 29. pozycję.

W trakcie swojej kariery przez cztery sezony próbowała sił w Pucharze Świata. Kwalifikacje przebrnęła raz, w ostatnim konkursie sezonu olimpijskiego. W niemieckim Oberstdorfie zajęła ona 33. lokatę. Tej wiosny rozpoczęła treningi kombinatorki norweskiej, jednak nie znalazła w sobie motywacji do kontynuowania przygody ze sportem w tej formie.

Jej największym sukcesem jest brązowy medal w mikście. Zdobyła go w 2015 roku w Zimowym Olimpijskim Festiwalu Młodzieży Europy w Tschagguns. W składzie czeskiej reprezentacji byli wówczas jeszcze Robert Symeczek, Zdena Pesatova i Frantisek Holik. Indywidualnie była ósma.

[reklama]

Ptackova, we wspomnianych Mistrzostwach Czech, za rywalki miała tylko dwie skoczkinie. Próby mierzące 70,5 oraz 71,5 metra dały jej zwycięstwo z przewagą 9,4 pkt. nad Karoliną Indrackovą (68 i 72 metry). Skład podium uzupełniła najstarsza w tym gronie - Michaela Rajnochova (53,5 oraz 54 metry). Pełne wyniki, wraz z sędziowskimi ocenami, znajdują się >>>TUTAJ<<<.

Październikowa rywalizacja Czeszek na obiekcie HS77 była uzupełnieniem czerwcowego krajowego czempionatu w wykonaniu mężczyzn. Wówczas po złoty medal sięgnął Roman Koudelka, o czym pisaliśmy >>>TUTAJ<<<.

W kategoriach juniorskich brylowali Petr Vaverka i Klara Ulrichova. Wyniki tych konkursów znajdziecie kolejno >>>TUTAJ<<< i >>>TUTAJ<<<.