20 października 2018
19:39
Adrian Dworakowski
Chińczycy nakręcą film o przygotowaniach swoich skoczków do igrzysk w Pekinie

Wczoraj w Pekinie uroczyście podpisano dokument, na mocy którego ośrodek narciarski w Kuopio stanie się miejscem przygotowań chińskich skoczków narciarskich do Zimowych Igrzysk Olimpijskich w Pekinie w 2022 roku. Przy okazji poinformowano również, że cały 3,5 letni proces przygotowań młodych Chińczyków stanie się tematem wieloodcinkowego filmu dokumentalnego.

Trzydziestu zupełnie niedoświadczonych skoczków będzie próbowało nauczyć się skokowego abecadła pod okiem sześciu trenerów, których pracę ma nadzorować Mika Kojonkoski. - Skoczkowie zostali wyselekcjonowani z grona ponad 1500 kandydatów. Mają od 14 do 20 lat. Żaden z nich nie widział jeszcze nawet śniegu na oczy. Mam jednak nadzieję, że najzdolniejsi już w przyszłym roku będą w stanie oddać skok ze skoczni 90-metrowej. Fascynuje mnie wyjątkowość tego projektu, próba wykonania czegoś, co wydaje się niemożliwe - informował przed miesiącem legendarny trener na łamach portalu Is.fi.

Projekt miał ruszyć wraz z początkiem października, jednak już na jego starcie doszło do kilkutygodniowego opóźnienia, w związku z czym młodzi Chińczycy wylądują w Kraju Tysiąca Jezior dopiero w najbliższym tygodniu.

[reklama]

Kanał CCTV9, część China Central Television, która z liczbą 1,2 miliarda widzów jest największym na świecie nadawcą telewizyjnym, będzie towarzyszył z kamerą grupie wybrańców Kojonkoskiego aż do 2022 roku. Na cykl filmów dokumentalnych o tytule "Od zera do bohatera" ma się składać 16 odcinków rocznie, a w 2018 i 2022 roku proporcjonalnie mniej. Ostatnia część zostanie wyemitowana w marcu 2022 roku, już po igrzyskach, które będą zwieńczeniem niezwykłej w świecie skoków inwestycji. Pierwszy odcinek będzie opowiadał o pożegnaniu przyszłych skoczków ze swoim krajem, następnie akcja przeniesie się do Finlandii. Oprócz ukazywania postępów młodych adeptów narciarstwa na skoczniach, film ma także opowiadać o procesie aklimatyzacji Azjatów w północnoeuropejskim kraju, poznawaniu przez nich kultury Finlandii i edukacji w tamtejszej szkole.

Przypomnijmy, że niezależnie od projektu nadzorowanego przez Kojonkoskiego w Chinach cały czas funkcjonuje kadra czynnych skoczków, o czym pisaliśmy tutaj.