26 października 2018
13:57
Dominik Formela
Znamy kolejne szczegóły Raw Air Pań

Dwa lata po premierze turnieju Raw Air, premierowej edycji tego wydarzenia doczekają się też kobiety. Norweski Związek Narciarski ogłosił nagrody pieniężne, które czekają dla trzech najlepszych skoczkiń zaplanowanego na marzec turnieju.

Przypomnijmy, iż panie będą rywalizowały w tych samych dniach, i na tych samych skoczniach, co mężczyźni. W ich przypadku zaplanowano jednak dziewięć serii ocenianych, na trzech obiektach. Szczegóły i program pierwszej w historii edycji Raw Air Pań znajdziecie >>>TUTAJ<<<.

Jak czytamy na oficjalnym serwisie norweskiej federacji, łączna pula nagród dla pań wyniesie 55 tysięcy euro. Triumfatorka otrzyma 35 tysięcy, a dla kolejno drugiej i trzeciej skoczkini przygotowano 15 oraz 5 tysięcy euro.

- To wielki dzień dla kobiecych skoków narciarskich. Ta informacja oznacza, że będę miała możliwość podwojenia zarobków z sezonu olimpijskiego. Rzecz jasna, nie skaczę tylko dla pieniędzy. Gdyby tak było, musiałabym wybrać inny sport. Taka pula nagród sprawia, że czujemy się równe w stosunku do rywalizacji mężczyzn - mówi Maren Lundby, mistrzyni olimpijska i zdobywczyni Kryształowej Kuli w minionym sezonie.

[reklama]

Dla porównania, mężczyźni otrzymają nieco więcej, bo łącznie 100 tysięcy euro. Odpowiednio 60, 30 oraz 10 tysięcy dla skoczków z czołowej trójki klasyfikacji końcowej. Organizatorzy tłumaczą jednak, iż wskutek większej liczby serii, w których rywalizować będą mężczyźni (szesnaście - przyp. red.), można mówić o równych premiach dla obu płci. Stworzenie tak pokaźnej puli nagród w sezonie 2018/2019 umożliwiła dotacja rządowa. Norwescy politycy przeznaczyli na ten cel 110 tysięcy euro.

Wciąż niejasne są losy finału Raw Air mężczyzn. Po usunięciu z kalendarza Pucharu Świata w Vikersund, Norwedzy szykują plan B w postaci zwieńczenia zmagań w Trondheim, o czym szerzej informowaliśmy >>>TUTAJ<<<.

Dodajmy, że Raw Air nie będzie jedynym tego typu wydarzeniem w kalendarzu PŚ Pań 2018/2019. Sezon zostanie zainaugurowany mini-cyklem Lillehammer Triple, a zamknięty turniejem Blue Bird na rosyjskich arenach w Niżnym Tagile i Czajkowski. Pełen terminarz znajdziecie >>>TUTAJ<<<.