26 października 2018
14:43
Dominik Formela
Następni polscy skoczkowie w team100

Zainaugurowany w 2017 roku program rządowy team100 z biegiem czasu poszerza listę beneficjentów. W tym roku do Pawła Wąska, który był jedynym dotąd wspieranym skoczkiem narciarskim, dołączyli Jakub Wolny oraz Tomasz Pilch.

Projekt współtworzony przez Ministerstwo Sportu i Turystyki (MSiT) oraz Polską Fundację Narodową (PNF) ma na celu organizację indywidualnej ścieżki wsparcia finansowego dla najbardziej perspektywicznych polskich sportowców, którzy są w wieku od 18 do 23 lat. Pierwotnie, jak wskazuje nazwa programu, lista beneficjentów składała się ze 100 osób. W 2018 roku ogłoszono jednak poszerzenie tego grona do 250 sportowców, w tym 37 niepełnosprawnych. Pełna lista znajduje się >>>TUTAJ<<<.

Każdy z obecnych na liście, oprócz finansowania związkowego, może liczyć na wsparcie rzędu 40 tysięcy złotych na przygotowania, rozwój i doskonalenie umiejętności w trenowanej przez siebie dyscyplinie. Aktualny budżet programu to ponad 8 mln złotych rocznie.

Dodatkowe wsparcie umożliwia młodym sportowcom m.in. łączenie kariery sportowej z nauką i podnoszeniem kwalifikacji zawodowych. Zawodnicy mogą zdecydować samodzielnie o wykorzystaniu otrzymanych funduszy. Środki można przeznaczyć m.in. na: fizjoterapeutę, lekarza, dietetyka, psychologa, suplementację, wynajem mieszkania czy studia. Jest to pierwszy, tego typu program w Polsce - czytamy na oficjalnym serwisie Ministerstwa Sportu i Turystyki.

[reklama]

W najnowszym zestawieniu figurują nazwiska czterech przedstawicieli narciarstwa klasycznego, z czego trzech to skoczkowie narciarscy. Mowa o Tomaszu Pilchu, Pawle Wąsku oraz Jakubie Wolnym. Całą trójkę zobaczymy już jutro, w ramach Letnich Mistrzostw Polski w Zakopanem. Program zawodów znajdziecie >>>TUTAJ<<<.