29 października 2018
11:02
Adrian Dworakowski
Zimowa Uniwersjada 2019 bez konkursów skoków

2 marca 2019 roku w Krasnojarsku prezydent Federacji Rosyjskiej, Władimir Putin otworzy zmagania w ramach 28 Uniwersjady, czyli igrzysk dla sportowców-studentów. Po raz pierwszy od 1975 roku w programie imprezy zabraknie konkursów skoków narciarskich i kombinacji norweskiej.

Krasnojarsk był niegdyś jednym z najważniejszych ośrodków najpierw radzieckich, a potem rosyjskich skoków narciarskich. Funkcjonowały tam dwa pełne kompleksy skoczni narciarskich na czele z największym na świecie obiektem z kategorii dużych skoczni - areną z rekordem wynoszącym 154 metry. Choć zgodnie z regulaminem Uniwersjady organizator nie ma obowiązku przeprowadzania konkursu skoków narciarskich, to jeszcze w 2013 roku ówczesny prezes Federacji Skoków Narciarskich i Kombinacji Norweskiej, Aleksander Uwarow, z przekonaniem twierdził, że w 2019 roku Krasnojarsk będzie dysponował skocznią, na której zostaną przeprowadzone uniwersjadowe zawody. Za tymi słowami nie poszły jednak żadne czyny, toteż szybko jasne się stało, że gospodarz imprezy w 2019 roku nie będzie takiego obiektu posiadał. Po Uniwersjadzie z 2015 roku, z której to rosyjscy skoczkowie i skoczkinie przywieźli siedem medali temat powrócił. Zaczęto rozważać przeprowadzenie skokowej rywalizacji w Niżnym Tagile. Ostatecznie również i ten pomysł upadł.

[reklama]

Gdy w 2015 roku organizująca Zimową Uniwersjadę hiszpańska Grenada z powodu braku obiektów zrezygnowała z przeprowadzenia konkursów skoków, nad przedstawicielami narciarstwa klasycznego zlitowali się Słowacy, którzy zdecydowali się rozegrać brakujące konkurencje w Szczyrbskim Jeziorze. Finalnie więc zmagania sportowców studentów zostały przeprowadzone w dwóch krajach. Jak poinformowała nas Międzynarodowa Federacja Sportu Studenckiego (FISU) tym razem takie rozwiązanie nie jest nawet rozważane, a co za tym idzie, po raz drugi w trwającej od 1960 roku historii Zimowej Uniwersjady, która zastąpiła rozgrywane wcześniej Akademickie Mistrzostwa Świata, na starcie rywalizacji nie pojawią się skoczkowie narciarscy.