03 listopada 2018
14:09
Adrian Dworakowski
ZIO 2026: Sensacyjna propozycja Argentyny

Twardy orzech do zgryzienia może mieć Międzynarodowy Komitet Olimpijski, gdy przyjdzie mu w przyszłym roku wybierać gospodarza Zimowych Igrzysk Olimpijskich w 2026 roku. Wszystkie trzy kandydatury, które pozostały na polu boju borykają się z dużymi problemami. W tej sytuacji do uratowania igrzysk gotowi są Argentyńczycy.

Jeszcze w tym tygodniu kandydatura Calgary wisiała na włosku. We wtorek komitet zajmujący się kanadyjską ofertą złożył wniosek o rezygnację z ze starań o ZIO do rady miasta ze względu na brak wsparcia finansowego od rządu federalnego Kanady oraz rządu prowincji Alberta. Późnym wieczorem osiągnięto jednak porozumienie. W tej sytuacji o wszystkim zadecyduje zaplanowane na 13 listopada referendum. Wyniki sondaży nie są jednak pomyślne dla zwolenników kanadyjskich igrzysk. W każdej chwili z wyścigu o olimpiadę może zrezygnować Sztokholm, którego to kandydatura nie ma gwarancji rządowych, a we włoskiej Cortinie zaczęto rozważać przeprowadzenie referendum wśród lokalnej społeczności.

W tej sytuacji w sukurs Międzynarodowemu Komitetu Olimpijskiemu chce przyjść... Argentyna! Na fali sukcesu zakończonych niedawno III Letnich Igrzysk Olimpijskich Młodzieży Argentyńczycy oświadczyli, że w przypadku wycofania się wszystkich trzech kandydatur są gotowi na przeprowadzenie igrzysk w 2026 roku w Buenos Aires i miejscowości Ushuaia, najbardziej wysuniętym na południe mieście na świecie, w którym odbyłaby się narciarska część imprezy, w tym zawody w skokach. Jeśli nie będzie konieczności awaryjnego przeprowadzenia imprezy w 2026 roku, planowane jest zgłoszenie południowoamerykańskiej kandydatury do organizacji ZIO 2030.

Trudną do rozwiązania kwestią byłby termin rozegrania takich igrzysk. Średnia roczna temperatura w miejscowości Ushuaia wynosi 5,7 °C. Najchłodniejszym miesiącem jest lipiec (1,5 °C), a najcieplejszym styczeń (9,4 °C). Gdy w 1978 roku Argentyna w czerwcu, kiedy to właśnie rozpoczynała się tam zima, organizowała piłkarki Mundial, świat obiegły zdjęcia kibiców ubranych w kurtki i czapki.

[reklama]

Choć sportowcy z Argentyny na zimowych igrzyskach są obecni od 1928 roku nigdy nie zdobyli żadnego medalu tej imprezy. W Pjongczangu w 2018 roku wystąpiło siedmioro przedstawicieli tego kraju, reprezentując go w biegach narciarskich, narciarstwie alpejskim, saneczkarstwie i snowboardzie. W latach powojennych w miejscowości San Carlos de Bariloche funkcjonowała mała skocznia narciarska o punkcie K-20, prawdopodobnie jedyny tego typu obiekt, jaki powstał w Ameryce Południowej. Najlepszym skoczkiem w historii argentyńskiej skoczni był zbiegły z Polski podczas II Wojny Światowej, zakopiańczyk Andres Noworyta.