08 listopada 2018
13:55
Adam Bucholz
Puchar Świata 2018/2019 na antenach TVP i Eurosportu

Już tylko tydzień dzieli nas od inauguracji 40. edycji Pucharu Świata w skokach narciarskich. Podobnie jak w poprzednich latach, kibice będą mogli oglądać zawody na antenach Telewizji Polskiej i Eurosportu. Pierwsza transmisja już w piątek 16 listopada.

Na początku roku kibice skoków narciarskich zastanawiali się, gdzie będą mogli w kolejnych latach oglądać transmisje z zawodów Pucharu Świata. Dotychczasowa umowa sublicencyjna pomiędzy Eurosportem a Telewizją Polską dobiegała końca. Dodatkowo amerykańska grupa Discovery Communications, właściciel sportowej anteny, stała się posiadaczem kilku stacji nadających w ramach naziemnej telewizji cyfrowej. Tym samym zyskała możliwość ogólnodostępnej emisji konkursów w Polsce na własną rękę.

Wszelkie spekulacje zostały jednak ucięte pod koniec kwietnia. Na specjalnie zwołanej z tej okazji konferencji, TVP ogłosiła nabycie sublicencji na transmitowanie zawodów. – Bez skoków narciarskich nie ma Telewizji Polskiej. Od czasów fantastycznych sukcesów Adama Małysza ta konkurencja jest częścią polskiej tożsamości. To element nowoczesnego patriotyzmu. Gdyby nie udało nam się pozyskać tych praw, wypominałbym to sobie do końca życia – twierdzi prezes telewizji, Jacek Kurski.

Na mocy podpisanego porozumienia, publiczny nadawca nabył prawa do wszystkich konkursów Pucharu Świata w najbliższych trzech sezonach, mistrzostw świata Seefeld 2019 i Oberstdorf 2021 oraz Letniego Grand Prix w latach 2019-2021. Ponadto Telewizja Polska pokaże "na żywo" kwalifikacje do zawodów PŚ rozgrywanych na krajowych skoczniach.

Obecna sublicencja, rozszerzona w porównaniu z poprzednią umową, pozwala również TVP na transmisje internetowe, emisję powtórkową oraz wykorzystanie scen z zawodów w materiałach na antenie TVP Info.

W rozpoczynającym się sezonie wszystkie zawody Pucharu Świata oraz MŚ w Seefeld będą transmitowane na dwóch naziemnych antenach Telewizji Polskiej – TVP1 oraz TVP Sport. Przedkonkursowe studio będzie rozpoczynało się regularnie kilkadziesiąt minut wcześniej w kanale tematycznym. Ponadto rywalizację skoczków będzie można oglądać bez opłat za pośrednictwem strony internetowej sport.tvp.pl oraz aplikacji mobilnej TVP Sport.

W trakcie sezonu nadawca przypomni również kilka archiwalnych transmisji skoków narciarskich sprzed lat w ramach cotygodniowego cyklu "Retro TVP Sport".

Studio TVP poszerzy się także o nowego eksperta: - Już niebawem rusza jubileuszowy - 40 - sezon Pucharu Świata. Dla mnie będzie on kolejnym wielkim wyzwaniem, bowiem będę miał przyjemność pracować jako ekspert stacji TVP i TVP Sport. Ogromnie dziękuję stacji Eurosport za miniony sezon - poznałem tam wiele wspaniałych osób i przeżyłem mega fajne chwile... Czas na nową misję, do zobaczenia przed TV! - informuje były reprezentant Polski, Jakub Kot.

[reklama]

Eurosport nie kryje zadowolenia z porozumienia osiągniętego z Telewizją Polską. – Dzięki współpracy z TVP sukcesy polskich skoczków docierają do jeszcze większej liczby Polaków, dostarczając niezapominanych emocji fanom skoków – przyznaje dyrektor sportowej stacji, Adam Widomski.

Komercyjny nadawca pokaże wszystkie konkursy Pucharu Świata i mistrzostw świata w Seefeld na antenach Eurosport 1 i Eurosport 2. Szczególnie wysoką widownię powinny zapewnić transmisje z serii eliminacyjnych. To właśnie stacje należące do Discovery Communications posiadają na wyłączność prawa do emisji "na żywo" kwalifikacji do zagranicznych konkursów PŚ oraz MŚ.

Podobnie jak to miało miejsce w poprzednich latach, również i tym razem wszystkie transmisje z Pucharu Świata w skokach narciarskich będzie można obejrzeć w płatnej usłudze streamingowej Eurosport Player. W jej ramach użytkownik może oglądać na komputerze, smartfonie, tablecie lub telewizorach z funkcją smart TV tradycyjne kanały telewizyjne, jak również i odbywające się w tym samym czasie transmisje, które nie znalazły miejsca w ramówce anten nadawcy. Zakończone zawody będą dodatkowo dostępne do emisji na żądanie przez kolejne trzydzieści dni. Dodatkowo na stronie eurosport.interia.pl będzie można obejrzeć bezpłatnie materiały wideo, w tym najważniejsze skoki konkursowe, wywiady, reportaże oraz materiały zza kulis Pucharu Świata.

Minionej zimy Eurosport zaskoczył widzów własnym studiem z zaproszonymi gośćmi i ekspertami, które towarzyszyło finałowym zawodom Turnieju Czterech Skoczni oraz igrzyskom w Pjongczangu. Pozytywny odbiór ze strony kibiców spowodował, iż stacja postanowiła rozszerzyć tę koncepcję. W nadchodzącym sezonie studio z komentatorami i ekspertami będzie pojawiać się podczas kwalifikacji, na które międzynarodowy nadawca posiada wyłączność. Wykorzystane zostanie również podczas poszczególnych zawodów Pucharu Świata oraz czempionatu w Seefeld.

Podczas inauguracyjnego weekendu Pucharu Świata w Wiśle, Telewizja Polska będzie miała tradycyjne studio pod Skocznią im. Adama Małysza. Piątkowe kwalifikacje, sobotni konkurs drużynowy i niedzielne zawody indywidualne będą transmitowane w TVP1 i TVP Sport. Ponadto w kanale tematycznym pokazane zostaną "na żywo" fragmenty treningów oraz serii próbnych. Rundę eliminacyjną oraz oba konkursy transmitować będzie również Eurosport 1.

Ostatniej zimy transmisje z zawodów Pucharu Świata w skokach narciarskich na antenach Telewizji Polskiej i Eurosportu oglądało średnio 5,11 miliona widzów.

Najpopularniejsze transmisje sezonu 2017/2018:
Telewizja Polska
Lp.TransmisjaWidownia
1 TCS w Bischofshofen (6 stycznia) 7,28 mln
2 Raw Air w Vikersund (18 marca) 6,41 mln
3 ZIO w Pjongczangu (10 lutego) 6,33 mln
4 PŚ w Zakopanem (27 stycznia) 5,97 mln
5 PŚ w Zakopanem (28 stycznia) 5,96 mln
Eurosport
Lp.TransmisjaWidownia
1 Raw Air w Trondheim - kwalifikacje (14 marca) 1,20 mln
2 Raw Air w Vikersund - kwalifikacje (16 marca) 1,19 mln
3 ZIO w Pjongczangu (10 lutego) 1,00 mln
4 Raw Air w Vikersund (18 marca) 991,1 tys.
5 Raw Air w Vikersund (17 marca) 990,9 tys.

Rekordowe widownie skoków narciarskich w TVP:
Lp.TransmisjaWidownia
1 ZIO w Salt Lake City (13 lutego 2002) 13,260 mln
2 PŚ w Zakopanem (18 stycznia 2003) 12,197 mln
3 MŚ w Val di Fiemme (28 lutego 2003) 11,461 mln
4 PŚ w Zakopanem (20 stycznia 2002) 11,426 mln
5 PŚ w Lahti (15 marca 2003) 11,282 mln
6 ZIO w Salt Lake City (10 lutego 2002) 11,166 mln
7 PŚ w Zakopanem (17 stycznia 2004) 11,109 mln
8 PŚ w Zakopanem (29 stycznia 2005) 10,807 mln
9 PŚ w Planicy (23 marca 2003) 10,794 mln
10 MŚ w Val di Fiemme (22 lutego 2003) 10,662 mln