08 stycznia 2019
01:15
Dominik Formela
Tochimoto wraca do Pucharu Świata, trzeci brat Kobayashi zadebiutuje na MŚJ

Świetnie spisująca się tej zimy reprezentacja Japonii zyska kolejne ogniwo. W piątym periodzie Pucharu Świata trener Hideharu Miyahira będzie miał prawo wystawiania aż siedmiu skoczków, a więc maksymalnej liczby. Powiększenie limitu startowego wynika z udanych występów Shoheia Tochimoto w Pucharze Kontynentalnym. Tamtejsza federacja ogłosiła też, iż debiut na Mistrzostwach Świata Juniorów zaliczy Tatsunao Kobayashi - młodszy brat Ryoyu i Junshiro.

29-letni Tochimoto, pochodzący z Sapporo, w zimowych zawodach najwyższej rangi zadebiutował już w 2006 roku. Jako utalentowany junior najpierw sięgnął po drużynowy medal domowych Mistrzostw Świata w narciarstwie klasycznym 2007, a miesiąc później został młodzieżowym wicemistrzem świata w Tarvisio, co powtórzył rok później w Zakopanem. W 2009 roku raz jeszcze był w ekipie, która zdobyła zespołowy brąz MŚ, tym razem w Libercu, co było jego ostatnim znaczącym sukcesem na arenie międzynarodowej. W 2010 roku znalazł się w składzie na Zimowe Igrzyska Olimpijskie w Vancouver, gdzie ani razu nie awansował do serii finałowej.

W kolejnych latach Tochimoto, wobec braku perspektywicznych skoczków z Japonii, regularnie występował w Pucharze Świata, ale nigdy nie był w stanie wybić się ponad przeciętność. Do dziś jego najlepszym rezultatem w elicie pozostaje 6. miejsce w Ruce na inaugurację sezonu 2009/2010. Po raz ostatni na starcie konkursu rangi PŚ pojawił się w marcu 2016 roku, a kilka tygodni wcześniej ustanowił rekord życiowy w postaci lotu na 223. metr w Vikersund.

[reklama]

Po chudym okresie nadeszło przełamanie w postaci zeszłorocznego sezonu letniego. Tochimoto w minionej edycji Grand Prix startował pięciokrotnie, a każdy występ kończył z dorobkiem punktowym. Najlepiej wypadł w Hakubie, gdzie w 2007 roku triumfował jedyny raz w zmaganiach elity na igelicie. Pomimo znacznej zwyżki formy, sztab szkoleniowy Japończyków podjął decyzję, iż Tochimoto sezon zimowy rozpocznie w Pucharze Kontynentalnym. Tam zgromadził 189 punktów w ośmiu konkursach, a dobre skoki w Engelbergu i Klingenthal zagwarantowały Japonii siódme miejsce startowe na zawody PŚ w Predazzo, Zakopanem i Sapporo, które zajmie on sam.

Powrót Tochimoto to nie jedyna wieść ze strony Japońskiego Związku Narciarskiego. Ten ogłosił już kadrę na zbliżające się MŚJ w Lahti. Do Finlandii uda się m.in. Tatsunao Kobayashi, a więc młodszy brat duetu występującego na co dzień w Pucharze Świata. Sportowiec urodzony w 2001 roku do tej pory prezentował się głównie na terenie własnego kraju, a w konkursach FIS mierzył się czterokrotnie. Były to zawody trzecioligowe, gdzie nie zdobył choćby punktu. Skład uzupełniają Shinnosuke Fujita, Yuken Iwasa, Ren Nikaido oraz Kaito Nishimori. Warto wspomnieć, iż Tatsunao pełnił rolę przedskoczka podczas Zimowych Igrzysk Olimpijskich w Pjongczangu. Gwoli ścisłości dodajmy, iż siostrą braci Kobayashi jest również 24-letnia Yuka, medalistka Zimowej Uniwersjady w skokach z 2015 i 2017 roku.

Skład Japonii na PŚ w Predazzo i Zakopanem:

- Ryoyu Kobayashi (1. miejsce w PŚ 2018/19);

- Junshiro Kobayashi (21. miejsce w PŚ 2018/19);

- Yukiya Sato (25. miejsce w PŚ 2018/19);

- Daiki Ito (32. miejsce w PŚ 2018/19);

- Naoki Nakamura (33. miejsce w PŚ 2018/19);

- Noriaki Kasai (61. miejsce w PŚ 2018/19);

- Shohei Tochimoto.

Skład Japonii na MŚJ w Lahti:

- Shinnosuke Fujita;

- Yuken Iwasa;

- Tatsunao Kobayashi;

- Ren Nikaido;

- Kaito Nishimori.

Wyświetl ten post na Instagramie.

世界を感じる。 #pyeongchang #pyeongchang2018 #tatsunaokobayashi #skijumping #beautiful #stepbystep

Post udostępniony przez TATSUNAO KOBAYASHI (@tatsunao_koba) Lut 16, 2018 o 7:30 PST