12 stycznia 2019
09:12
Dominik Formela
PŚ Pań w Sapporo: Triumf Iraschko-Stolz

Daniela Iraschko-Stolz odniosła pierwsze w tym sezonie, a czternaste w karierze zwycięstwo w zawodach z cyklu Pucharu Świata Pań. Austriaczka wygrała historyczny konkurs kobiet na Okurayamie (HS137) w Sapporo, której oficjalną rekordzistką została dziś Maren Lundby.

Austriacka weteranka przewodziła stawce już na półmetku sobotnich zmagań, kiedy to poleciała na 127. metr. Choć w finale uzyskała dopiero czwarty wynik (121,5 metra), wystarczyło jej to do utrzymania pozycji nr 1. Tuż za Iraschko-Stolz, ze stratą pół punktu, znalazła się Juliane Seyfarth. Mistrzyni Niemiec lądowała dziś na 125. i 121. metrze. Skład podium uzupełniła mistrzyni olimpijska z Pjongczangu - Maren Lundby. Norweżka rozpoczęła rywalizację od lotu na 105. metr. Warto podkreślić, iż była to próba oddawana w najgorszych warunkach wietrznych spośród całej stawki. Rozgoryczona taką sytuacją obrończyni Kryształowej Kuli wspięła się na wyżyny swoich możliwości i w drugiej serii poprawiła się aż o 30 metrów, co stało się oficjalnym rekordem skoczni w wykonaniu pań. Do zwyciężczyni straciła raptem 4,2 pkt.

W pierwszym w historii konkursie PŚ Pań na Okurayamie smakiem podium musiała obejść się liderka całego cyklu - Katharina Althaus. Na czwartą pozycję złożyły się próby mierzące 119 i 123 metry. Na lokatach 5-6 znalazły się kolejno Eva Pinkelnig z Austrii (117 i 123 metry) oraz Yuki Ito z Japonii (111,5 oraz 122,5 metra).

Spory zawód swoim sympatykom sprawiła Sara Takanashi. Najlepsza skoczkini serii próbnej, będąca główną faworytką gospodarzy, zajęła dopiero 11. miejsce (111 oraz 110,5 metra).

Na czele trwającego Pucharu Świata plasuje się Althaus (450 punktów) przed Lundby (338 punktów) i Seyfarth (296 punktów). Następne zawody na wyspie Hokkaido już w nocy z soboty na niedzielę czasu polskiego. Ich start wyznaczono na 2:00. Początek kwalifikacji godzinę wcześniej.

[reklama]

WYNIKI I KLASYFIKACJE:
Zobacz wyniki I serii konkursu >>>
Zobacz końcowe wyniki konkursu >>>
Zobacz protokół FIS z wynikami konkursu >>>

Zobacz aktualną klasyfikację generalną Pucharu Świata Pań 2018/19 >>>